Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankalar kredi başvurusunda bulunacak kişilerden istediği temel şartları genellikle diğer bankacılık ürünleri için de istemektedir. Bu şartlardan en önemlisi olan kredi notu bu ürünlerin kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. Kredi notu, tüketicilerin son 5 yıl içerisindeki bankacılık işlemleri göz önünde bulundurularak hesaplanan bir referans puanıdır. Kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişilerin kredi notunun iyi olması, daha kolay kart çıkmasına ve yüksek limitli kartlar kullanmasına olanak sağlamaktadır. Bankanın kart verirken son 5 yıllık işlemleri dikkate alması birçok kişinin kredi kartı kullanamamasına neden olabilmektedir. Çünkü ülkemizde kredi kartı borcunu ödemediği için bankalar tarafından takip ve haciz süreçlerine dahil edilen kişi sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple bloke teminatlı kredi kartı terimi ortaya çıkmıştır.

Bloke teminatlı kredi kartı nedir?

Bloke teminatlı kredi kartı ile diğer normal kredi kartları arasında esasında herhangi bir fark yoktur. Bu kartında tıpkı diğer kartlar gibi, banka tarafından belirlenmiş bir limiti, kart ücreti, puan kazandırma özelliği ve taksit özelliği vardır. Bloke teminatlı kredi kartı ile normal kredi kartı arasındaki temel fark, bankanın kartı verdiği müşterisi ile kuracağı alacak sürecini mevduat blokesi sayesinde garanti altına almasıdır. Banka, bloke teminatlı kredi kartı almak isteyen müşterisine bir vadeli hesap açar ve bu hesaba bir bloke koyar.

Yani, faiz vade sonunda anaparaya eklenir ve vade yenilenir fakat kart sahibi bu parayı çekemez. Banka, kişinin bu vadeli mevduat hesabında bulunan paranın belirli bir miktarı kadar limitte bir kredi kartı kullanmasını sağlar. Bu limit hesaptaki paranın yarısı ile tamamını aşmayacak bir tutarda olur. Bu süreçte kartınızın ödemelerini düzenli yapmanız, hem mevduatınızda bulunan paranın değerlenmesine hem de kredi kartını kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda ödemelerinizin düzenli olması, düşük olan kredi notunuzun yükselmesini de sağlayacaktır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Mevduat Faiz Oranı

Bloke teminatlı kredi kartı kullanırken banka size çok yüksek bir mevduat faiz oranı sunmayabilir. Genellikle standart faiz oranları üzerinden işlem gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada, kredi kartının limiti hesaptaki paradan daha az bir miktarda belirlenir. Bu durum, kart ile uzun taksitli ve yüksek tutarlı alışverişler yapmanızı engelleyebilir. Bu limite ilk etapta itiraz etme şansınız da yoktur.

Bloke teminatlı kredi kartı hizmeti veren banka sayısı yok denecek kadar azdır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir, herhangi bir bankadan devam eden bir borç takip süreciniz varsa hiçbir şekilde kredi kartı alamazsınız. Bu yasal takip sürecinin ortadan kaldırılması şarttır. Tüm dosyalarınızı kapattıktan bir süre sonra bloke teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Şu anda bu hizmeti veren tek banka Kuveyt Türk Bankası’dır. Bu bankadan bloke teminatlı kredi kartı almak isterseniz, bankanın herhangi bir şubesine giderek bir mevduat hesabı açmanız gerekmektedir. Hesaba yeterli miktarda parayı yatırdıktan sonra şube yetkilisine bloke teminatlı kredi kartı almak istediğinizi belirtmeniz gerekecektir.

Banka uygun görmesi halinde aynı gün içerisinde başvurunuzu değerlendirecek ve kredi kartınız en kısa sürede size teslim edilecektir. Kartın limiti, bankaya yatırdığınız tutara göre değişkenlik göstermekle beraber; hiçbir zaman o tutardan daha yüksek bir limitte olmayacaktır. Bu kartı kullanırken, kredi kartının aylık ödeme tutarlarına ve son ödeme tarihine çok dikkat etmek gerekmektedir. Ödemelerin aksatılması kötü olan sicilin daha da bozulmasına neden olacaktır. Düzenli ödemeler yapıldığı takdirde kredi notunuz yükselecek ve başka bankalardan kredi ya da kredi kartı yapmanız mümkün olacaktır.

enuygunfaizlikredi.com | KREDİYE DAİR HER ŞEY!