Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Sonucunda Neler Olur

Kredi kartı kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son derece yaygındır. Ülkemizde son verilere bakıldığında 57 milyon kredi kartı olduğu bilinmektedir. Kredi kartı sahipleri gelir gider dengelerini göz önünde bulundurdukları sürece ödemelerinde sıkıntı yaşamaz. Ödenmeyen kredi kartı borcu sanki yaptığı alışverişleri hiç ödemeyecekmiş ve kredi kartı ile bedavaya alıyormuş gibi düşünenler arasında yaygın bir sorundur. Parası yettiği kadar alışverişi kredi kartı ile ödemek ve kartın avantajlarından, taksit seçeneklerinden ve puan uygulamalarından faydalanmak oldukça yerinde bir davranıştır. Ancak maalesef herkes bu bilinçte olmadan harcama yapmakta ve sonrasında ödemelerinde sıkıntılar yaşamaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmediğinde müşteri bankanın ve merkez bankasının yasal takibe alınmış müşteriler listesine girer. Bu aslında hiç istenmeyen bir durumdur. Müşterinin kredi notunu olumsuz etkileyen bu durum gelecek çalışmaların tümünü istenmeyen şekilde değiştirir. Düzenli ödenmeyen krediler ve ödenmeyen kredi kartı borcu son derece riskli sonuçlar oluşturur.

Yasal takibe düşmeden önce kişinin önünde 3 aylık başka bir deyişle 90 günlük süre bulunur. Bu süre içerisinde borcunu ödeyenler ilgili gecikme dönemine ilişkin günlük faiz ile kurtulabilirler. Ancak 90 gün içerisinde ilgili dönem borcunu ödeyemeyenler idari takibe alınır. Bu dönem içinde e-posta ve SMS yolu ile bilgilendirilen müşteri sürecin sonunda hala ödeme yapmamışsa telefon ile aranarak kendisine ilave 7 gün süre verildiği bildirilir. Aslında ödeme planını yaparak ödemesini gerçekleştiremeyeceğini gören müşterinin bankanın aramasını beklemeden şubesi ile iletişime geçmesi ve ödenmeyen kredi kartı borcu için yapılandırmaya gitmek istediğini bildirmesi daha doğru bir yöntemdir. Bu süreç içerisinde banka prosedürlerine göre uygun bir faiz oranı ile uzun vadelerle ve ilk ödemesi en az bir ay ertelenerek yeni düzenleme yapılır ve müşterinin kolaylıkla ödeyebileceği bir plan teklif edilir. Bankaların buradaki tercihi ödeme yapılması kolaylaştıracak yöntemler içerir. Yapılandırma istemeyen müşteriler merkez bankasının kara listesine dâhil olur ve bu durumda olan kişiler 5 yıl süre ile kredi alamaz ve bankacılık faaliyetleri tabiri caizse askıya alınır.;

enuygunfaizlikredi.com | KREDİYE DAİR HER ŞEY!