Kredi Kartı Nakit Çekim Faizi

Bankalar müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını sadece kullandırttıkları krediler ile karşılamıyorlar. Mevduat hesapları üzerinden ya kullanılan kredi kartları üzerinden de nakit para çekilebilmesi mümkündür. Ödeme aracı olmasının yanı sıra nakit ihtiyacını da karşılaması kredi kartlarını daha da cazip hale getirmektedir. Tüm bankaların kredi kartlarından nakit avans çekilebilmektedir. Hatta birçok banka bu kredi kartı nakit avans hizmetini taksitlendirerek; müşterilerin kartları üzerinden nakit çekmesini teşvik etmektedir. Kredi kartı nakit çekim faizi burada devreye girmektedir.

Kredi çekmek için gerekli şartları o an için sağlayamayan ya da çok acil nakit paraya ihtiyacı olan kişiler, kredi kartları üzerinden nakit avans çekmektedirler. Ancak şu da unutulmamalıdır ki normal kredi faiz oranı ile kredi kartı nakit çekim faizi arasında farklılık bulunmaktadır. Kredi kartı nakit çekim faizi genellikle normal kredilerin faiz oranlarından daha yüksek olabilmektedir. Dolayısıyla kredi kartından nakit çekilmeden önce kredi kartı nakit çekim faizi öğrenilmeli ve bu faiz göze alınarak para çekme işlemi gerçekleştirilmelidir. Plansız kullanılan kredi kartları, kişileri ödenmesi güç borçlar altına sokmakta ve kredi puanlarını da düşürmektedir.

Kredi kartı nakit çekim faizi genellikle günlük olarak hesaplanmaktadır. Yani kartınız üzerinden nakit çektikten 1 gün sonra bile bu parayı ödeseniz, faiz hesaplaması yapılacak ve sizden tahsil edilecektir. Faiz oranının yanında bankalar bir de nakit kullanım ücreti tahsil etmektedirler. Parayı çektiğiniz an bu ücretler hesaplanır ve ödeyeceğiniz toplam tutarın üstüne ilave edilir. Kredi kartlarından çekilen nakit paranın 12 ay vadeye yayılarak geri ödeme imkanı bulunmaktadır. Ancak vade süresi uzadıkça faiz oranları da artmakta ve geri ödenecek tutar çekilen paradan bir hayli yüksek bir miktarda ödenmektedir. Bankaların uyguladığı limitler değişmekler beraber 200 TL’den başlayarak 15.000 TL’ye kadar kredi kartı nakit çekimleri gerçekleştirilebilmektedir. Her tutar için kredi kartı nakit çekim faizi ayrı olarak hesaplanmakta ve müşterilerden tahsil edilmektedir.

Bankaların kredi kartı nakit çekim faizi oranları nelerdir?

Ülkemizdeki tüm bankaların kredi kartları üzerinden nakit çekimi yapılabilmektedir. Banka, her müşterinin çekebileceği nakit para tutarını ayrı ayrı hesaplamaktadır. Kişinin kredi notu ve geçmiş ödemelerinin düzenli olup olmadığı konusu, bu tutarın belirlenmesindeki en önemli unsurdur. Kredi kartı üzerinden nakit para çekmek için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Banka şubelerinden, ATM’lerden ya da internet bankacılığı üzerinden anında nakit avans çekmeniz mümkündür. Kredi kartı nakit çekim faizi bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Yapı Kredi Bankası’nın kredi kartı olan Worldcard üzerinden taksitle nakit avans çekilebilmektedir. Banka, nakit çekimlerinde günlük faiz uygulamaktadır. KKDF ve BSMV masrafları hariç nakit çekim faiz oranı % 2,02 olarak belirlenmiştir. Çekilen nakit avans işleminden 14 gün içinde cayma hakkı bulunmaktadır.

En çok tercih edilen bankalardan biri olan İş Bankası’nın kredi kartları üzerinden de nakit avans çekilebilmektedir. Maksimum kartlar üzerinden % 1,90 faiz oranı ile nakit avans hizmeti verilmektedir. Diğer tüm bankalarda olduğu gibi İş Bankası’da nakit çekimlerinde günlük faiz uygulamaktadır. Maksimum kartı olan müşteriler, internet bankacılığından, İş Bankası’nın tüm şubelerinden ya da bankanın ATM’lerinden nakit avans işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Garanti Bankası’nın kredi kartları ile 12 ay taksitle avans çekebilirsiniz. Banka çekilen tutar üzerinden 12 ay taksitli nakit avans hizmetinin faiz oranını % 1,99 olarak belirlemiştir. 5 ay ile 11 ay arasında taksitlendirme yaptığını takdirde bu oran % 2,02 olmaktadır. Bu tutarlara KKDF ve BSMV masrafları dahil edilmemiştir.

enuygunfaizlikredi.com | KREDİYE DAİR HER ŞEY!