Kredi Notu İstemeyen Bankalar

Kredi notu, tüketicilerin kullandığı kredi kartı, kredi ve kredili mevduat hesapları ve diğer tüm bankacılık ürünlerine ilişkin kullanım ve ödeme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Banklar, kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunan müşterilerin kredi notunu muhakkak sorgular. Kredi notu sorgulamadan herhangi bir başvurunun sonuçlanması mümkün değildir. Kişinin kredi notunun olması için bankalar ile ilişki içerisinde bulunması gerekmektedir. Herhangi bir kredi ya kredi kartı kullanmayan bankada vadeli ya vadesiz bir hesabı olmayan kişilerin kredi notu hesaplanamaz. Bu bankacılık işlemlerinin yapılması ve ödeme düzeni gibi hususlar da bu notun düşük ya da yüksek olmasını sağlayan etkenlerdendir. Yani bankalar ile daha önce hiç işi olmayan birisinin kredi ya da kredi kartı alması kolay değildir.

Kredi Notu İstemeyen Bankalar

Kredi notu istemeyen bankalar ifadesinde anlatılmak istenen esasında, kredi puanı düşük olan kişilere hangi bankaların kredi verdiğidir. Kredi notu istemeyen bankalar kendisine kredi kullanmak için başvuran kişilerin kredi notunu sorgular ancak kredi notu standart puanlardan düşük bile olsa kredi hizmeti verebilir. Kredi notu ne kadar yüksek olursa kişinin kredi kullanabilmesi de o kadar kolay olur. Çünkü kredi notu bankalar için, kişinin ödeme gücünü gösteren bir referans puanı niteliğindedir. Bankalar ödeme gücü olmayan ya da daha önceki işlemlerinde borçlarını zamanında ödememiş müşterilerine kredi vermezler. Bu kişiler bankalar nezdinde kara listeye alınarak, kredi veya kredi kartı kullanması engellen kişilerdir.

Kredi notu istemeyen bankalar aracılığı ile kredi çekmeden önce, ilk olarak kredi notunun öğrenilmesi ve bankaya o şekilde gidilmesi işlemleri kolaylaştıracaktır. Genellikle kredi notu 1200 veya daha düşük seviyelerde olan kişilerin kredi çekmesi kolay değildir. Kredi başvurularının onaylanması bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Yani bir banka sizin kredi başvurunuzu reddederken başka bir banka kabul edebilir. Bu süreçte dikkatli olmak ve kredinin hangi bankadan çekileceği iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Kredi notu istemeyen bankalar kendi aralarında izledikleri stratejiler ve düzenledikleri kampanyalar sebebiyle bu şekilde farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Kredi Notu İstemeyen Bankalar Hangileridir?

Kredi notu istemeyen bankalar arasında yerli ve yabancı sermayeli bankalar bulunmaktadır. Özellikle Aktif Bank tarafından verilen ve internet üzerinden başvurulabilen N Kolay Kredi hizmeti kredi puanı çok düşük olan kişilerin yararlanabileceği bir kredi türüdür. Diğer bankalardan kredi kullanamayan pek çok kişi Aktif Bank’ın bu kredisinden faydalanabilmektedir. Bunun dışında da kredi notu istemeyen bankalar bulunmakta ve listesi aşağıdadır;

  • Odeabank
  • ING Bank
  • Finansbank

Burada unutulmaması gereken bazı noktalar vardır. Kredi notu kişinin finansal tüm işlemlerin kolaylaştırabilen veya düşük olması durumunda da zorlaştırabilen bir unsurdur. Bankalar, kredi kuruluşları ve diğer finansal kuruluşlar ile sürekli bir ticari ilişki içerisinde bulunan tüketicilerin bu notu sürekli yüksek tutması gerekmektedir. Kredi notunun düşük kalması nakit ihtiyacının karşılanamamasına neden olabilmektedir. Kredi notunuz düşük bile olsa zaman içerisinde yükseltmeniz mümkündür. Kredi notunun nasıl yükseltileceği ve hangi işlemlerin kredi notunu yukarı taşıdığı ile ilgili bilgileri birçok yerden öğrenmeniz mümkündür. Kredi notu hiç olmayan kişilerin de bankalara hesap açarak ve kredi kartı kullanarak bir puan oluşturması önemlidir. Kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli ödenmesi kredi notunu yükselten en önemli unsurdur. Kredi notu sabit değildir, dolayısıyla ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde 6 aylık bir süre içinde kredi notunuz yeniden kredi kullanabilecek seviyeye ulaşacaktır.

 

enuygunfaizlikredi.com | KREDİYE DAİR HER ŞEY!