Kredi Puanı Sorgulama

Bankaların, kredi vermeden önce yaptığı incelemelerde en önem verdiği nokta, kredi başvurusu yapan kişinin geçmiş banka ve ödeme işlemleri ile ortaya çıkan kredi puanıdır. Kredi puanı, kişilerin tüm bankalardan kullandığı kredi kartı, kredi ve kredili mevduat hesaplarına ait kullanım ve ödeme alışkanlıkları dikkate alınarak oluşmakta ve belirlenmektedir. Bankalar, kredi vermeden önce mutlaka kişinin kredi puanı sorgulama işleminin sonucuna bakar ve krediyi bu puanın değerine göre onaylar veya onaylamaktan vazgeçer.

 

Kredi Puanının Düşük Ya da Yüksek Olması

Kredi puanı sorgulama işlemi sonrasında, kredi puanının yüksek olması, müşterinin krediyi geri ödeme gücünün ve potansiyelinin yüksek olduğu, herhangi bir gecikme olma ihtimalinin zayıf olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda kredi başvurusu yapan kişinin, başvurusunun onaylanma ihtimali oldukça yüksektir. Kredi puanının düşük olması ise, müşterinin daha önce bankalardan aldığı kredilerin geri ödemesinde veya kredi kartı borçlarının ödenmesinde gecikmeler yaşandığı anlamına gelmektedir. Bu duruma, banka nezdinde bu müşteriye kredi çıkma ihtimali bir hayli düşüktür.

 

Kredi Puanı Sorgulama

Herhangi bir bankada aktif olarak bireysel kredisi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı olan ya da son 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış ve bunun üzerine başka bir kredi kullanmamış olan tüm bireysel kullanıcıların bir kredi puanı vardır. Kredi puanı, sabit bir puan değildir. Yapılan günlük bankacılık işlemlerine göre dinamik olarak değişebilmektedir.

Tüm bireysel kullanıcıların kredi puanı, bu alanda tek yetkili olan Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) faaliyette olan tüm bankaların müşteri bilgilerini ve işlemlerini toplayarak bir müşteri havuzu oluşturarak, kredi puanı sorgulama işlemi gerçekleştirmektedir. Bu kurumun yaptığı sorgulama Merkez Bankası’nın sorgulama sonucuna en yakın sonuçları vermektedir. Kredi puanı sorgulama işlemini yaptırmak ve kredi puanınızı öğrenmek için, herhangi bir banka şubesine giderek kimlik numaranız ile işlem yaptırabilirsiniz. Son dönemlerde, bankalar dışında, internet üzerinden hizmet veren bazı yetkili kurum ve kuruluşlar da kredi puanı sorgulama hizmeti vermektedir. Az da olsa bir ücret karşılığında bu kurumlar aracılığı ile internet üzerinden de kredi puanınızı sorgulamanız mümkündür. Kredi puanının kaç olduğunu ve bunun ne anlama geldiğini bilmek, size kredi kullanıp kullanamayacağınız veya hangi tutarlarda kullanabileceğiniz konusunda bir fikir verecektir.

Kredi Puanını Düzeltme

Kişinin kredi puanının düşük ya da yüksek olması tamamen kendi elindedir. Yaptığı olumlu veya olumsuz işlemler neticesinde belirlenen puan, kredi ve mali işlemler konusunda bankaların o kişi hakkındaki en önemli veri kaynağıdır. Geçmişte ödemediğiniz kredi veya kredi kartı borçları, ödenmemiş kredi taksitleri, vadesi geçmiş ödemeler ve takip ve haciz süreçlerine girilmesi kişinin kredi puanını düşüren sebepler arasındadır. Son 5 yıl içerisindeki tüm bu işlemler sizin kredi puanınızı belirlemektedir. Kredi puanı düşük olduğu için kredi kullanamayan kişi sayısı çok fazladır. Kredi puanınızı olumluya çevirmek ve yükseltmek için yapılması önerilenlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Kredi puanını düzeltmek için neler yapmak gerekir?

Kredi kartı borcunuzu tamamen kapatın. Asgari tutarı ödemek borcun kapandığı anlamına gelmemektedir.
Kredi kayıt sicilinizdeki hataları araştırın ve bu hataların giderilmesi durumunda sicilinizin güncellenmesini talep edin.
Kredi kartı kullanmamak puanınızın oluşmamasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla yeni bir kredi kartı kullanın.
Kullanmadığınız hesapları kapatın.
Fatura ödemelerinizi, kredi kartı üzerinden otomatik ödeme ile yapmanız da puanınızı düzeltebilir.
Sık sık kredi başvurusu yapmaktan kaçının.
Kişisel bilgilerinizi güncel tutun.

 

enuygunfaizlikredi.com | KREDİYE DAİR HER ŞEY!